Danske mesterskaber i by-orienteringsløb kommer til Billund

I løbet af weekenden fra den 17.-18. maj vil Billunds gader og byrum blive forvandlet til en dynamisk orienteringsarena, hvor deltagerne skal navigere hurtigt og præcist for at finde posterne. Her skal der om lørdag afvikles DM Sprint, som er en individuel konkurrence, mens søndagens DM Mixsprint-stafet afvikles som en holdkonkurrence.

Billund kommune har via Økonomiudvalget kastet 30.000 kroner efter arrangementet:

– Det glæder mig, at vi kan byde orienteringsløbere fra hele landet velkommen til Billund Kommune. Arrangementer som dette skaber liv og aktivitet, og det er en oplagt mulighed for både borgere og besøgende til at opleve orienteringssporten på tæt hold. Jeg håber, at mange vil kigge forbi og være med til at skabe en fantastisk stemning, siger borgmester Stephanie Storbank i en kommentar.

Mesterskaberne samler løbere fra hele landet – fra de yngste deltagere på 10 år til de mest erfarne på over 90 år. Stævnepladsen og målområde placeres centralt, så borgere og besøgende får en enestående mulighed for at følge løbene på tæt hold og opleve spændingen, når Danmarks bedste orienteringsløbere skal findes.

Mesterskaberne arrangeres af orienteringsklubben OK Gorm fra Jelling, der har stor erfaring med afvikling af orienteringsløb i Billund. Klubben har tidligere været medarrangør af et World Ranking-løb i byen samt de årlige orienteringskonkurrencer ved Skole OL.

– Billund er en spændende og varieret by med sin blanding af skole, skov, park, butikker og boligområder, hvilket gør den særligt velegnet til sprint-disciplinerne. Vi ser frem til lige så intense konkurrencer, som sidst, vi løb i Billund, som optakt til VM Sprint 2022 i Trekantområdet, fortæller formand for orienteringsklubben OK Gorm, Pernille Buch.

Til DM Sprint forventes omkring 450 deltagere, mens DM Mixsprint-stafetten søndag har cirka 400 deltagere.