Billund-dreng står i spidsen for DGI Verdensholdet: ”Her begyndte min kærlighed til gymnastik”

Når DGI Verdensholdet i næste uge ruller ind i Magion i Grindsted med deres Take Off-turné, er det med et særligt lokalt islæt. Bag de 28 topgymnaster står nemlig instruktør Jacob Lund – født og opvokset i Billund og med sin gymnastikopdragelse fra Billund Gymnastikforening.

– Det bliver helt særligt at komme tilbage til dér, hvor min kærlighed til gymnastikken begyndte. Jeg har gået til gymnastik i 15 år i Billund Idrætsforening, hvor drenge, piger, unge, gamle, begyndere og erfarne trænede side om side. Diversiteten, trænerne, holdkammeraterne og alle de frivillige har klart formet mig – både som gymnast og instruktør. Derfor glæder jeg mig ekstra meget til at vise dem, hvad vi arbejder med, fortæller Jacob Lund.

Jacob er én af to instruktører på DGI Verdensholdets nye show CORE, der kombinerer spektakulære spring, rytmisk dans og et univers af følelser. Publikum kan glæde sig til en rejse gennem glæde, kærlighed, melankoli og passion – alt sammen fortalt gennem gymnastik i verdensklasse.

For Jacob er det en drøm, der går i opfyldelse. Ikke bare at stå i spidsen for Verdensholdet, men at kunne vise sin hjemstavn resultatet af det hårde arbejde:

– Jeg håber, publikum bliver bevæget og inspireret til at se, at bevægelse ikke bare er løb eller styrketræning, men også kan være legende, sjovt og give en ny forståelse af kroppen og dens muligheder, siger Jacob Lund.

Han kan glæde sig til at spotte flere velkendte ansigter i Magion på onsdag. Billund Gymnastikforening har nemlig sikret sig 40 billetter til showet for at give deres instruktører et indblik i hvad gymnastikken kan føre til.

Foto: Vibeke Green