Er trailerparken fremtidens Danmark? Det kan virke som et provokerende spørgsmål, men det bliver mere og mere relevant også her i Billund Kommune.
Det er ikke kun i de store byer som København, at borgere med mindre indkomster, fleksjob, pension eller førtidspension presses ud af stigende boligpriser. Den udvikling ser vi også her.
Renoveringer i de almene boligforeninger skaber stor bekymring. For hvem har råd til at blive boende, når huslejen stiger markant? Min egen familie har boet 23 år i Lyngsøparken, men med de kommende renoveringer er det svært at se, hvordan fremtiden skal hænge sammen.
Der mangler henlæggelser, og det er rigtigt, at både hovedbestyrelser og myndigheder har et ansvar for at sikre en bæredygtig økonomi – det er ikke noget, man bare kan give lejerne alene skylden for.
Men mit vigtigste spørgsmål er dette: Hvor skal de mennesker, der ikke kan betale mere, bo?
Når kommunen samtidig ønsker flere hænder til turisme, omsorg og service, må der også være boliger, som almindelige mennesker har råd til.
Vi ser allerede borgere, der flytter i campingvogn af frygt for fremtiden. Det burde vække alarmklokker. For hvis folkepensionister, førtidspensionister og fleksjobbere ikke længere kan finde et hjem, så har vi et større problem end blot boligmangel – så har vi tabt forbindelsen til virkeligheden.
Venlig hilsen
Frank Mikkelsen, kandidat for Dansk Folkeparti til KV25 i Billund kommune