Lokale oplevelsesparker fik gode råd af studerende

Der er håb for ungdommen. I hvert fald hvis de 70 studerende fra service- og oplevelsesøkonomuddannelsen i Esbjerg, Vejle og Odense, som i dag besøgte Billund Erhverv, tegner tendensen.

Som en del af Billund KarriereTour TURISME skulle de unge holde oplæg om de cases de har arbejdet med i fire uger – omkring hvor der er plads til forbedringer hos de lokale oplevelsesparker i Billund, blandt andet LEGOLAND Village, WOW Park og Lalandia.

Og her blev blandt andet folkene fra WOW Park Billund klogere, da de fik sprudlende gode forslag til, hvad der kan gøres for at få flere årskortholdere til at droppe deres medbragte mad og i stedet købe den inde i WOW Park.

Her blev der eksempelvis foreslået at lave mere variation i udbuddet af mad i parken, lave mere reklame for det og så bør der være flere opslag omkring maden på de sociale medier. Og så skal det være billigere at købe maden i parken, eksempelvis ved at lave kontante fordele ved at købe maden i parken via årskortet.

Men der var også gode råd om, at WOW Park bør slå mere på dét med at være en del af naturen og integrere dét i madudbuddet. Og ved at lave en madpakke-bar, kan børn selv vælge alt de vil have at spise – og hvis de selv har valgt, bliver der ofte også spist op. Og dermed undgåes madspild.

En gruppe studerende foreslog også at lave en WOW Park-udgave af Too Good To Go, hvor man via en app får besked om evt overskydende mad fra dagen, som så kan købes med hjem på vejen ud af parken.

– Det er helt vildt de gode ideer, vi er blevet bombarderet med her i dag. Og mange af dem er jo åbenlyst lavthængende frugter, vi kan gå lige hjem og implementere, lød det efterfølgende fra en begejstret Park Manager i WOW Park, Karina Hansen.