For andet år i træk kan Billund Kommune kalde sig landets mest ejendomsvenlige. Siden 2012 har EjendomDanmark målt kommunernes ejendomsvenlighed og hele syv gange har Billund kommune snuppet førstepladsen.
Kort fortalt måler EjendomDanmark kommunerne op imod hinanden på forskellige parametre: dækningsafgift, grundskyld, lejeregulering, byggesagsbehandlingstid, byggesagsgebyrer og ejendomsforbrydelser. Sidstnævnte kan være eksempelvis hærværk og indbrud mod ejendommene rundt om i kommunen.
Ifølge adm. direktør i EjendomDanmark, Peter Stenholm, udmærker kommunen sig på flere områder:
– Billund har hverken dækningsafgift, lejeregulering eller byggesagsgebyrer, og det er alle sammen forhold, der gør det attraktivt for investorer at realisere projekter i kommunen, siger Peter Stenholm, som i år har bemærket væsentlig fremgang på flere parametre for Billund kommune:
– I år er det især den reducerede byggesagsbehandlingstid, der har givet kommunen et løft. Den er faldet fra 18 dage til kun 14 dage. Samtidig er antallet af ejendomsforbrydelser også markant reduceret i løbet af de seneste år, siger Peter Stenholm, og nævner at Billund er gået frem fra nummer 71 til nummer 22 på punktet ejendomsforbrydelser.
Borgmester i Billund Kommune, Stephanie Storbank, glæder sig endnu en gang over anerkendelsen:
– Billund Kommune skal være en attraktiv kommune at være ejendomsejer og investor i. Derfor er jeg rigtig stolt over, at vi ifølge EjendomDanmark fastholder titlen som Danmarks mest ejendomsvenlige kommune. Vi ved, hvor frustrerende lange sagsbehandlingstider kan være for både borgere og erhvervslivet, og vi har derfor et vedholdende fokus på at tilbyde en effektiv byggesagsbehandling. Derfor er jeg også rigtig glad for, at vi er lykkedes med at sænke sagsbehandlingstiden på trods af, at vi oplever et fortsat højt antal sager, der skal behandles. Det er rigtig godt. For kun ved at være effektive kan vi understøtte erhvervslivets vokseværk, siger Stephanie Storbank.