GGIFs håndbolddamer nummer fire i 3. division

En sejr lørdag ude over Brædstrup sender Grindsted GIFs damer op på 4. pladsen i 3.division.

– Første halvleg blev en meget lige kamp og det bølgede frem og tilbage med hvilket hold, der kunne få tingene til at fungere. Brædstrups målvogter tog godt fra og det kneb for Grindsted at finde de rigtige angrebsløsninger og dermed sætte målvogteren under pres. Det var tydeligt, at Brædstrup havde fået nye spillere på holdet og dermed fået et mere kampdygtigt hold, end da Grindsted mødte dem sidst, lyder det i et kampreferat fra klubben.

Efter en halvlegsstilling på 11-9 til Brædstrup, kom der mere skarphed over Grindsted-mandskabet, som midt i halvlegen fik bragt sig på uafgjort, men føringen lod vente på sig.

Men ikke mindst på grund af en storspillende Michelle Kühl Vendelhaven med 9 mål, endte kampen 21-23 i GGIFs favør, og dermed 2 vigtige point på kontoen – og fjerdepladsen var en realitet.

Næste kamp er på søndag på udebane mod puljens førerhold Rækker Mølle.