Den Billund-baserede LEGO Fonden går nu sammen med den globale organisation Co-Impact i et nyt milliardstøttet samarbejde, der skal hjælpe børn ramt af konflikt og kriser i Kenya og Nigeria.
Partnerskabet har en samlet værdi på 30 millioner dollars – svarende til omkring 192 millioner kroner – og løber over fem år. Målet er at styrke læring og trivsel for op mod 2,5 millioner børn.
Ifølge LEGO Fonden handler indsatsen ikke kun om skolegang, men også om at skabe tryghed og stabilitet for børn, der lever midt i konflikter og humanitære kriser.
– Børns mulighed for at lære og trives hænger tæt sammen med deres sundhed, trivsel og de omgivelser, de vokser op i, siger Tarek Alami, Head of International Programmes i LEGO Fonden.
Indsatsen skal blandt andet støtte lokale organisationer, uddanne lærere og hjælpe med at forankre løsningerne i de offentlige systemer i Kenya og Nigeria.
I Nigeria vurderes omkring 17,8 millioner børn at stå uden for skolesystemet, mens mere end 250.000 flygtningebørn i Kenya står uden for det nationale uddannelsessystem.
LEGO Fonden understreger samtidig, at partnerskabet også skal være en invitation til andre fonde og investorer om at bidrage til langsigtede løsninger for børn i konfliktområder.




