Vil du opbygge nye kompetencer inden for økonomi? Bliv økonomielev hos GEV

Drømmer du om at tage en 2-årig uddannelse inden for økonomi? Lige nu søger vi en økonomielev med opstart den 1. september 2026.

Hos GEV bliver du en del af økonomiafdelingen i Grindsted, hvor du arbejder tæt sammen med erfarne kolleger og får en praktisk indføring i økonomi, regnskab og administrative processer i et moderne forsyningsselskab. Her bliver du en del af et fagligt fællesskab fra første dag.

Måske står du et sted i livet, hvor du gerne vil bygge nye kompetencer oven på din erfaring, eller måske ønsker du en mere praksisnær vej ind i økonomifaget.

Om elevtiden

Elevuddannelsen varer 2 år og kombinerer praktisk arbejde i økonomiafdelingen med skoleophold og en afsluttende fagprøve. I takt med at du lærer opgaverne og vores forretning at kende, får du gradvist mere ansvar. Under elevforløbet er du tilknyttet en mentor, der tidligere har været elev hos GEV, som støtter og hjælper dig i hverdagen.

Hos GEV er stabil drift, ansvarlig økonomi og godt samarbejde afgørende for, at vi hver dag kan levere el, vand og varme til tusindvis af hjem i lokalområdet.

Dine opgaver vil blandt andet omfatte:

Økonomi og regnskab

  • Bogføring af indgående fakturaer og kreditnotaer
  • Kontrol og kontering af leverandørfakturaer
  • Afstemning af konti, herunder bank, debitorer og kreditorer
  • Deltagelse i månedsafslutning og klargøring af økonomiske data
  • Hjælp til periodiseringer og andre regnskabsmæssige opgaver

Debitor- og kreditorstyring

  • Oprettelse og vedligeholdelse af leverandører og kunder i vores systemer
  • Fakturering og registrering af indbetalinger
  • Opfølgning på betalinger og rykkerprocedure
  • Dialog med kunder og leverandører om fakturaer og betalinger

Budget, rapportering og data

  • Udtræk af økonomidata til rapporter og analyser
  • Hjælp til budgetopfølgning og simple afvigelsesanalyser
  • Arbejde med Excel, pivottabeller og økonomiske data

Administration og processer

  • Bidrage til at optimere økonomiprocesser og arbejdsgange
  • Understøtte projektøkonomi og registrering af projektudgifter

Sidst i dit elevforløb får du mulighed for at arbejde mere med budget, regnskab og controlling, når de grundlæggende bogholderimæssige discipliner er på plads.

Om dig

Vi forestiller os, at du:

  • Har en HHX eller en HTX/STX suppleret med EUS-forløb
  • Arbejder struktureret og trives med tal og detaljer
  • Er ansvarsbevidst og tager ejerskab for dine opgaver
  • Har lyst til at lære nyt og udvikle dig fagligt
  • Er serviceminded og trives i et godt samarbejde med kolleger og kunder

Det vigtigste for os er, at du er nysgerrig, engageret og motiveret for at lære økonomifaget i praksis.

Vi tilbyder gode rammer for læring og faglig udvikling
Hos GEV bliver du en del af et fagligt miljø, hvor der er tid til at lære opgaverne ordentligt. Du arbejder tæt sammen med erfarne kolleger, som hjælper dig godt i gang, og får ansvar i takt med, at dine kompetencer udvikler sig.

Du får:

  • Løbende faglig sparring og udvikling
  • Et stærkt fagligt og socialt fællesskab
  • Fleksible arbejdsforhold og en hverdag med balance
  • Madordning, sundhedsforsikring og pensionsordning

Du refererer til administrationschefen og bliver en del af et team, hvor værdierne Professionel, Åben og Sammenhold ikke bare står på papir, men bruges i praksis.

Kan du se dig selv som økonomielev hos os?

Så upload din ansøgning, CV og eksamensbeviser her. I din ansøgning må du gerne fortælle lidt om dig selv, din motivation for at arbejde med økonomi, og hvorfor du gerne vil være elev hos GEV.

Vi holder løbende samtaler, så send din ansøgning snarest muligt.

Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst mellem IFO og HK. Arbejdstiden er 37 timer ugentligt.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte:

  • Christina Ebbesen, administrationschef, 30 54 89 08 (faglige spørgsmål)
  • Marianne Nyborg Carl, HR-chef, 22 40 13 30 (spørgsmål om processen)

Vi glæder os til at høre fra dig.