Hjælp til børn og unge

Billund kommunes børn og unge mellem 0 og 13 år, der har særlige udfordringer på grund af alkohol- eller stofmisbrug i den nærmeste familie, kan nu snart få hjælp i Vejle.

I Barnets Blå Hus på Knud Højgaards Vej i Vejle arbejder leder Almaz Mengesha og hendes medarbejdere på at blive klar til åbningen af byens nye behandlingstilbud målrettet børn, unge og familier. Tirsdag den 11. oktober åbnes der officielt, hvor alle interesserede er velkommen til at møde op.

I huset kan børn og unge deltage i terapiforløb, både individuelt og i grupper, og indgå i husets sociale aktiviteter, mens deres forældre også får tilbud om sparring.

Barnets Blå Hus drives af den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark, som i forvejen har tilsvarende tilbud rundt omkring i landet. Driften og etableringen af Barnets Blå Hus i Vejle er støttet af Ole Kirk’s Fond.

Ifølge Sundhedsstyrelsen bor der omkring 2.000 børn og unge i alderen 0-13 år i Vejle Kommune, som lever i familier med alkoholmisbrug. I kommuner som Fredericia, Billund og Hedensted er der yderligere 2.000 børn fra familier med alkoholproblemer. Hertil kommer et ukendt antal børn fra familier med stofmisbrug.