Læserbrev: Gentænk vores ældrepleje

Vi skal have gentænkt vores ældrepleje. I de snart 2 perioder jeg har siddet i byrådet, har der været fokus på ældreområdet, og den service der leveres. Selvom der er sat flere penge af på nogle områder, er servicen blevet dårligere, de ældres trivsel blevet ringere og medarbejdernes dårlige forhold har betydet langtidssygemeldinger med stress.

Venstre har foreslået at der skal nedsættes brugerbestyrelser på de enkelte plejehjem, men jeg tror ikke det løser problemerne, og reelt er det bare gammel vin på nye flasker, det har været forsøgt tidligere og det virkede ikke.

Vi skal bruge pengene bedre end vi gør i dag, gøre op med et rigidt bureaukrati og administration, og udfordre tåbelig dokumentation – også den lovpligtige, så personalet får mere tid til pleje og omsorg for vores ældre medborgere.

Jeg har tidligere slået til lyd for, at ledelsen skal sættes fri til at bedrive ledelse, og anerkende indsatsen og lytte til de mange dygtige og pligtopfyldende medarbejdere, vi heldigvis har i kommunen. Efteruddannelse er også et must, for at følge med tiden og løbende følge med udviklingen inden pleje- og demens området. Men det der er allermest brug for bedre normeringer, for at undgå for stor arbejdsbelastning, nedslidte medarbejdere og stress-sygemeldinger.

Regeringen har ved flere lejligheder oplyst, at den har sendt flere penge til kommunerne, til brug for bedre normeringer, men det kan vi ikke umiddelbart se på normeringerne i Billund Kommune.

Jeg vil arbejde for bedre arbejdsforhold og bedre normeringer i vores ældrepleje, hvis jeg bliver genvalgt d. 16. nov.

Med venlig hilsen
Allan Munk Nielsen
Borgmesterkandidat, Det Konservative Folkeparti