Så sker det alligevel! Elektrificering af jernbanen mellem Vejle og Struer!
Sent på eftermiddagen den 16/9, skete det højst uventede i forhold til jernbanetrafikken mellem Vejle og Struer – politisk enighed om elektrificering af hele banen.
Det vil koste ca. 2 mia. kr. som skulle være sikrede. Og det handler bla. om DSB’s nye elektriske IC 5 tog, som ventes indsat på de eksisterende elektrificerede jernbanestrækninger.
Den gode nyhed bliver vi nødt til at følge op på i Billund kommune. Nu skal vi igen have gjort en indsats for den dengang i 2014 planlagte, men ikke realiserede jernbane mellem Jelling og Billund Airport og Legoland. Lidt over 5 mio. årlige gæster i lufthavnen og i Legoland og LEGO House vil give et flot underlag for en ny elektrificeret jernbane til Billund.
Og elektrificering af ”vores” bane vil give os helt nye muligheder for en hurtig, miljørigtig og grøn transportmulighed til og fra resten af Danmark, og med lidt fantasi: Til udlandet.
Jeg håber, at den siddende kommunalbestyrelse hurtigst muligt vil kontakte vores transportminister og få markeret vores interesse og engagement i en ny jernbane!
Venlig hilsen
Kai Bayer, Kandidat for Socialdemokraterne til KV 2025