Ny stabschef klar i Billund Kommune

Billund Kommune har fundet deres nye stabschef for Strategi, HR og Kommunikation. Fra den 4. august er det Henrik Møller Nielsen, der sætter sig i chefstolen og får ansvaret for en afdeling med omkring 30 medarbejdere.

Henrik Møller Nielsen kommer senest fra en stilling som sekretariatschef ved Borger & Arbejdsmarked i Esbjerg Kommune og har en solid kommunal erfaring i bagagen. Han er uddannet cand.scient.soc. med speciale i økonomi og statskundskab og har tidligere også været ansat i Haderslev Kommune.

Kommunaldirektør i Billund Kommune, Thomas Foged, ser frem til samarbejdet:

– Jeg glæder mig meget til at byde Henrik velkommen. Han er velbevandret i den kommunale verden og den helt rigtige til at fortsætte den gode udvikling for staben. Med sin positive ledelsesstil og gode sans for samarbejde både internt og eksternt, er jeg sikker på, at han bliver en gevinst for Billund Kommune, siger Thomas Foged.

Henrik Møller Nielsen bor i Rødding med sin familie og ser frem til sin nye rolle i Billund:

– Efter fem rigtig gode år i Esbjerg Kommune glæder jeg mig nu helt vildt til at blive en del af Billund Kommune og den helt særlige DNA, man tydeligt fornemmer i mødet med kommunen, dens dygtige medarbejdere og interessenter. Billund Kommune er på mange måder helt unik – både som arbejdsplads og som bopælskommune, lyder det fra Henrik Møller Nielsen.

Den nye stabschef får ansvaret for funktionerne strategi, jura, kommunikation, HR og løn.