LEGO Koncernen præsenterede i dag sit regnskab for de første seks måneder af 2023. Omsætningen i første halvår endte på 27,4 milliarder kroner og selvom der kun er tale om en vækst på 1 procent sammenlignet med første halvår af 2022, så er der alligevel stor tilfredshed med regnskabet.
– Vi er tilfredse med vores resultat, især fordi det har været seks udfordrende måneder for legetøjsindustrien. Efterspørgslen efter vores produkter betød, at vi overhalede branchen og øgede vores markedsandele betydeligt, siger adm. direktør, Niels B. Christiansen.
Første halvår i LEGO-regnskabet viser et solidt driftsresultat på 6,4 milliarder kroner – lidt lavere end samme periode sidste år, der endte med et ekstraordinært driftsresultat på 7,9 milliarder kroner.
– Vores stærke finansielle position gør os i stand til at investere langsigtet, særligt inden for områder såsom digitalisering, bæredygtighed og produktionskapacitet. Overordnet set er vores resultat i tråd med forventningerne efter tre år i træk med ekstraordinær vækst, og vi er taknemmelige for vores fantastiske kolleger, som arbejder hver dag for at inspirere børn gennem leg, lyder det fra Niels B. Christiansen.


