Ny kommunikationschef på plads i kommunen

Billund Kommune har fundet sin nye kommunikationschef – og det er en erfaren profil med både internationalt udsyn og stærke rødder i dansk presse og offentlig forvaltning, der fremover skal stå i spidsen for kommunens interne og eksterne kommunikation.

Anya Palm tiltræder stillingen den 1. august og har første arbejdsdag mandag den 4. august. Hun kommer fra en lignende rolle i Haderslev Kommune og har tidligere været pressechef i Ewii-koncernen. Før det tilbragte hun 10 år i Asien som journalist og korrespondent for DR, hvor hendes udenrigsjournalistik blev hædret med flere priser.

Kommunaldirektør Thomas Foged ser frem til samarbejdet med den nye chef:

Jeg ser frem til samarbejdet med Anya. Hun har en stærk faglighed og byder ind med store ambitioner og en smittende energi, som matcher Billund Kommune godt, siger han.

Anya Palm glæder sig også til at tage fat:

– Billund Kommune har en spændende kommunikationsprofil med sit helt unikt stærke brand som Børnenes Hovedstad – det glæder jeg mig til at være med til at folde ud sammen med mit team, kommende kolleger og samarbejdspartnere. Derudover er det en veldrevet kommune, hvor der ligger mange spændende opgaver – herunder et kommunalvalg, en række kommunale reformer og at sikre god information til Billunds borgere. Jeg er glad og stolt over at få lov at komme med på holdet, og jeg glæder mig til det hele, siger Anya Palm.

Privat bor den nye kommunikationschef i Kolding og hun afløser Mia Josiassen, der i juni tiltrådte som kommunikationsdirektør i Jyske Bank.