Forundersøgelser og sundhedsundersøgelser i fokus på borgermøde

Ikke ret mange borgere havde fundet vej til Grindsted Gymnasium da Billund kommune og Grindsted torsdag aften havde inviteret til borgermøde angående Grindstedforureningerne.
Men de der var til stede fik at vide, at der fortsat er fuld gang i undersøgelserne af hvilke muligheder der er for at rense op i de forskellige forureningssteder i Grindsted.

Karl Grundahl fra Billund kommune orienterede om, at man går efter den såkaldte cutter-metode, hvor man kort fortalt sætter en støvsuger i gang til at suge det forurenede bundslam i Engsøen op, sende vand og slam ind i store slanger på land og så sies vandet så fra, så slammet ligger tilbage i slangerne.

Så skal det tilbageværende slam sendes til deponi – enten af den ene eller anden art – alt afhængig hvor meget kviksølv, der er i slammet. Prisen for hele den herlighed er i omegnen af 60 mio kroner.

Med hensyn til regionens rolle her i kommunen fremover, så har den udvidede forskergruppe anbefalet  politikerne i regionsrådet at gennemføre tre undersøgelser hurtigst muligt.

Det er for det første at udvide den allerede foretagne registerundersøgelse til også at omfatte årene 2017-2021. Samtidig anbefales det at gentage opdateringen af udviklingen i sygdomsforekomst i Grindsted hvert femte år for at følge udviklingen i de kommende år.

Så skal det også undersøges om der er nogen risiko ved at bo i Grindsted i fremtiden og så skal der laves en arbejds- og miljømedicinsk undersøgelse. Her inviteres borgerne til at komme til et ambulatorium på Grindsted Sygehus, hvor de kan beskrive deres bekymringer og symptomer over for læger fra Odense Universitetshospitals Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling. Derudover vil der også blive lavet en vurdering af de enkelte borgeres udsættelse for konkrete forureningsstoffer.

Men det hele kræver som sagt at regionen giver grønt lys til det og frigiver ressourcer til arbejdet.