Ny kemibil giver Billunds brandfolk en helt særlig rolle

Brandfolkene på Station Billund skal fremover være eksperterne, når det gælder en ny rednings- og kemibil. I går fik stationen officielt overrakt nøglerne til det nye specialkøretøj, der er spækket med avanceret udstyr til blandt andet kemikalieuheld og komplicerede redningsopgaver.

Ved overrækkelsen fremhævede borgmester Stephanie Storbank, at den nye bil er en markant opgradering af beredskabet.

– Ordentligt udstyr skaber tryghed – både for jer og for borgerne. Alt det her grej er langt fra for sjov. I sidste ende kommer det både jer og vores borgere til gavn, når I har så godt udstyr som muligt til at løse jeres opgaver med, sagde hun.

Selvom den nye bil bliver stationeret i Billund, kommer den alle borgere til gavn:

– Det er en kørende værktøjskasse, som kan assistere ved de større indsatser. Vi kan sagtens blive kaldt til eksempelvis Grindsted, fordi de ikke har sådan en bil, siger stationsleder Jeppe Schmidt Sørensen.

Den nye bil medbringer blandt andet kemikaliedragter, avancerede røgdykkerapparater, løftepuder med en kapacitet på op til 40 ton, motorskæreskiver til metal og beton samt udstyr til opsamling af kemikalier. Den er ikke bygget til at slukke brande. I stedet fungerer den som en avanceret støttevogn, når de almindelige brandbiler har brug for ekstra udstyr ved større eller længerevarende indsatser.

– Den enkelte borger kommer nok ikke til at mærke den store forskel. De første brandbiler kan stadig lave den hurtige indsats. Men den her giver os en større kapacitet og mulighed for at klare mere selv, siger Jeppe Schmidt Sørensen.

Med den nye bil får Station Billund samtidig en ny specialfunktion i beredskabet. Hvor stationen tidligere havde ansvaret for en særlig vandforsyningsenhed, bliver brandfolkene nu uddannet som superbrugere på rednings- og kemibilen.

– De forskellige specialer bliver fordelt mellem stationerne. Nu får vi den her rednings- og kemibil, og så bliver vi superbrugere på den. Det giver god mening, at vi dygtiggør os inden for det område, siger stationslederen.

Han fortæller, at bilen blandt andet kunne have været en stor hjælp ved den alvorlige lastbilulykke ved Grindsted i september sidste år, hvor to lastbiler kolliderede. Her ville bilens arbejdsplatform og øvrige redningsudstyr have gjort redningsarbejdet lettere.

Brandfolkene skal nu gennem et uddannelsesforløb, så alle lærer det nye materiel at kende. Planen er, at bilen bliver en aktiv del af beredskabet efter sommerferien.

Borgmester Stephanie Storbank overrækker nøglerne til den nye redning-kemi-bil til stationsleder Jeppe Schmidt Sørensen – efter at have sikret sig at det ikke var nøglerne til borgmesterens egen bil, som hun var at overrække ved sidste nøgle-overrækkelse.